sprawy karne

Criminal compliance (audyt karny)

Rok do roku, zarówno w ustawodawstwie krajowym, jak i europejskim, rośnie znaczenie criminal compliance, przez które rozumie się wszelkiego rodzaju działania podejmowane w celu prowadzenia przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami prawa karnego. Jak wynika bowiem z raportu PwC, średnio 1 na 3 przedsiębiorstwa w Europie Środkowo-Wschodniej pada ofiarą przestępstwa gospodarczego. Wspólnicy, pracownicy i członkowie kadry menadżerskiej popełniają kradzieże, dają i przyjmują łapówki, dopuszczając się także ciężkich przestępstw karno-skarbowych, a za ich czyny może być pociągnięta do odpowiedzialności cała organizacja.

Kiedy organizacja może odpowiadać
za przestępstwa związanych z nią osób?

W Polsce kwestie te reguluje ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Podmiotem zbiorowym są przede wszystkim osoby prawne (np. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, proste spółki akcyjne, spółki akcyjne) oraz jednostki organizacyjne, którym odrębne przepisy przyznają zdolność prawną (np. spółki jawne, spółki partnerskie, spółki komandytowe i komandytowo akcyjne). Pociągnięcie podmiotu zbiorowego do odpowiedzialności wymaga spełnienia następujących przesłanek:
1
popełnienia przez osobę reprezentującą podmiot zbiorowy przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, które to przestępstwo zostanie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem karnym stwierdzającym winę tej osoby;
2
przysporzenia lub możliwości przysporzenia podmiotowi zbiorowemu takim przestępstwem lub przestępstwem skarbowym korzyści, chociażby niemajątkowej;
3
braku należytej staranności w wyborze osoby reprezentującej podmiot zbiorowy (wina w wyborze) lub co najmniej brak należytego nadzoru nad tą osobą (wina w nadzorze) albo braku prawidłowej organizacji działalności podmiotu zbiorowego (wina w organizacji), która nie zapewniła uniknięcia popełnienia czynu zabronionego.  

Konsekwencje?

Pomijając odpowiedzialność cywilną, w przypadku przypisania winy w nadzorze, wyborze lub organizacji, wobec podmiotu zbiorowego zostanie orzeczona kara pieniężna w wysokości od 1.000 do 5.000.000 zł. Orzeka się także przepadek przedmiotów pochodzących chociażby pośrednio z przestępstwa, a także osiągniętej korzyści lub jej równowartości. Dodatkowo, orzec można szereg zakazów jak np. zakaz reklamy, zakaz korzystania z dotacji, zakaz ubiegania się o zamówienia publiczne.

Co ma na celu criminal compliance?

Criminal compliance, stanowiące działania zmierzające do zminimalizowania lub wyłączenia ryzyka poniesienia odpowiedzialności przez organizację za czyn osoby z nią związanej, powinny mieć mieć charakter dwuwymiarowy:
1
pierwszy, dążący do zapobiegania sytuacjom, które mogą rodzić odpowiedzialność karną poszczególnych osób fizycznych, tj. współwłaścicieli, pracowników, współpracowników, członków kadry zarządczej
2
drugi, zapewniający stan, w którym w przypadku popełnienia przestępstwa lub przestępstwa skarbowego, do odpowiedzialności karnej zostanie wyłącznie pociągnięty bezpośredni sprawca przestępstwa, a nie cała organizacja

Wiesz już, dlaczego potrzebujesz systemu criminal compliance w swojej organizacji – ale dlaczego miałbyś skorzystać właśnie z mojej pomocy?

Umów się na konsultacje
Oskar Skoczylas

Ile kosztuje moja pomoc w sprawach criminal compliance i jakie są zasady rozliczeń?

Powiązane wpisy

No items found.
Oskar Skoczylas
Porozmawiajmy
Wstępna konsultacja jest bezpłatna.