Oskar Skoczylas
adw. Oskar H. Skoczylas
#powołany_do_obrony

Potrzebujesz mojego wsparcia?

Zadzwoń lub umów się na konsultację, sprawdzając moje wolne terminy w udostępnionym kalendarzu
Umów się na konsultacje+48 570 260 279

#01. Kim jest adwokat-karnista?

Kim jest adwokat-karnista?
Dowiedz się kim jest adwokat-karnista i jak nim zostać. Sprawdź jak karnista może pomóc w Twojej sprawie oraz dlaczego wybór adwokata jest ważny.
Spis treści:

Z tego artykułu dowiesz się

  • kim jest adwokat-karnista i jak nim zostać;
  • czym zajmują się karniści;
  • dlaczego wybór adwokata-karnisty jest istotny;
  • jaka jest różnica między prawnikiem, adwokatem i mecenasem i co z tym wszystkim wspólnego ma papuga.

Karnista, czyli adwokat od spraw karnych

Adwokat karnista, to prawnik specjalizujący się w sprawach z zakresu prawa karnego. Oczywiście określenie „karnista” nie jest nigdzie zdefiniowane i ma charakter wyłącznie zwyczajowy. Adwokaci bowiem samodzielnie dokonują wyboru swojej specjalizacji zawodowej i nie są – inaczej niż lekarze – zmuszeni do odbywania w tym zakresie dodatkowego i długotrwałego kursu.

Dlatego też wybór specjalizacji jest wyrazem osobistych preferencji, pasji oraz doświadczenia danego adwokata, dla którego dana dziedzina prawa jest szczególnie istotna. Wybierając do prowadzenia swojej sprawy adwokata-karnistę możesz mieć więc pewność, że jest to prawnik, który ma szczególną wiedzę i doświadczenie w podobnych sprawach.

Na wybór specjalizacji adwokat duży wpływa ma okres aplikacji. Aplikacja adwokacka, to 3-letnie szkolenie, przygotowujące do wszechstronnego i należytego wykonywania zawodu. Absolwent 5-cio letnich studiów prawniczych nie ma bowiem możliwości występowania przed sądami i organami ścigania, dysponuje także wiedzą czysto teoretyczną. W czasie aplikacji, młody prawnik ma za zasadnie rozwinąć wiedzę zdobytą w czasie studiów oraz poznać praktyczne aspekty wykonywania zawodu adwokata. To wtedy pojawiają się pierwsze prawdziwe zainteresowania oraz pomysły planów na przyszłość. Niewątpliwie duży wpływ na wybór specjalizacji ma także miejsce, w którym aplikant pracuje. Często bowiem przyszła specjalizacja adwokata jest specjalizacją jego patrona.

Patron – to starszy adwokat, pod okiem którego aplikant adwokacki przyucza się do wykonywania zawodu. Patron jest mentorem aplikanta, uczy go nie tylko jak należycie rozumieć przepisy, ale pokazuje jak w sposób etyczny prowadzić kancelarię, rozmawiać z klientami, czy zachowywać się w sądzie.

Dopiero po uzyskaniu pozytywnego wyniku z egzaminu zawodowego adwokat może przystąpić do samodzielnego wykonywania zawodu. Egzamin adwokacki sprawdza wiedzę ze wszystkich dziedzin prawa, co pozwala adwokatom występować we wszelkiego rodzaju sprawach. Ze względu zaś na olbrzymi wzrost liczby przepisów, konieczne staje się określenie swojej specjalizacji. Aktualnie, adwokaci „od wszystkiego” powoli odchodzą w zapomnienie – bo zastanówmy się: czy można być dobrym we wszystkim? Dlatego też pojawiły się różne określenia na adwokatów, specjalizujących się w różnych dziedzinach prawa, tj. karnista, cywilista czy administratywista.

Czym zajmuje się karnista?

Kranista jako adwokat od spraw karnych zajmuje się świadczeniem pomocy prawnej stronom postępowania karnego. Adwokaci w postępowaniu karnym występuję jako obrońcy podejrzanych i oskarżonych, a także jako pełnomocnicy pokrzywdzonych, starając się zapewnić poszanowanie praw swoich klientów.

Podejrzany – osoba, której w toku postępowania przygotowawczego (śledztwa lub dochodzenia) organy ścigania postawiły zarzuty i przesłuchały w charakterze podejrzanego.
Oskarżony – podejrzany, w stosunku, do którego organy ścigania złożyły w sądzie akt oskarżenia.
Pokrzywdzony – osoba, która ucierpiała w wyniku popełnienia przestępstwa, jest stroną postępowania przygotowawczego.

Adwokat w sprawie karnej wspiera oskarżonego w czasie całego procesu, starając się zapewnić by był on prowadzony zgodnie ze wszystkimi regułami i wszystkie okoliczności, które przemawiają na korzyść oskarżonego zostały wzięte pod uwagę. Rolą adwokata nie jest obrona przestępstwa, ale obrona gwarancji, które ma oskarżony, występujący samotnie w starciu z wymiarem sprawiedliwości. Adwokat działa często przeciwko opinii publicznej, musi więc być odważny i konsekwentny w swoich działaniach.

Rolą adwokata-karnisty jest nie tylko obrona, ale również przygotowywanie aktów oskarżenia, wniosków dowodowych oraz środków zaskarżenia w imieniu osób, które reprezentuje. Karnista jest doradcą, pomagającym obrać optymalną strategię działania, by uzyskać najkorzystniejsze dla swojego klienta rozstrzygnięcie. Adwokaci zaskarżają niekorzystne opinie biegłych oraz stanowią wsparcie w całym postępowaniu karnym.

Adwokaci specjalizujący się w sprawach karnych zajmują się także sprawami karnymi wykonawczymi, starając się o uzyskanie warunkowego przedterminowego zwolnienia, czy też dozoru elektronicznego. Pomagają w sporządzaniu wniosków, a także reprezentują w toku samych posiedzeń przed sądami i komisjami penitencjarnymi.

Dlaczego wybór adwokata-karnisty jest ważny?

Wybór odpowiedniego adwokat do prowadzenia sprawy karnej nie jest zadaniem łatwym. Na rynku jest wielu prawników, którzy świadczą swoje usługi również w zakresie tego typu spraw, ale trudno odnaleźć jest kancelarie, które skupiają się wyłącznie na jednej gałęzi prawa. Trudno mi oceniać przyczyny takiego stanu rzeczy, ale zdaję sobie sprawę, że w tych okolicznościach wybór konkretnego adwokata może stać się tym trudniejszy, że karnisty poszukuje się w ekstremalnych i niecodziennych sytuacjach.

Oto pięć rad, które pomogą Ci wybrać dobrego adwokata od spraw karnych:

  1. Doświadczenie: Upewnij się, że adwokat posiada odpowiednie doświadczenie w dziedzinie prawa karnego. Szukaj prawnika, który ma sukcesy w tego typu sprawach, ale pamiętaj, że sprawy karne lubią cisze i wielu klientów nie zgadza się na umieszczanie ich historii w Sieci;
  2. Specjalizacja: Wybierz adwokata specjalizującego się w prawie karnym. Specjalista będzie lepiej zaznajomiony z przepisami i procedurami sądowymi oraz aktualnymi poglądami doktryny i orzecznictwa, które jest kluczowe przy rozstrzyganiu spraw karnych;
  3. Reputacja: Sprawdź opinie i referencje od klientów lub innych prawników. Pozytywne rekomendacje są dobrym wskaźnikiem jakości usług, ale i w tym przypadku pamiętaj, że nie każdy klient chce przyznać się, że potrzebował pomocy karnisty;
  4. Komunikatywność: Wybierz adwokata, który potrafi jasno i zrozumiale komunikować się z Tobą. To kluczowe w zrozumieniu procesu i podejmowaniu odpowiednich decyzji – wynika to z faktu, że przepisy są niekiedy na tyle skomplikowane, że warto skorzystać z pomocy fachowca;
  5. Emocjonalne wsparcie: Dobry adwokat karnista będzie nie tylko ekspertem w swojej dziedzinie, ale także wsparciem emocjonalnym w trudnych sytuacjach. Upewnij się, że czujesz komfort i zaufanie do wybranego prawnika.

Jaka jest różnica między prawnikiem, adwokatem i mecenasem?

Pisałem na wstępie o tym jak można określać prawników specjalizujących się w danej dziedzinie prawa. Kim jednak w ogóle jest prawnik, a kim mecenas i adwokat? Dla nas – prawników – te niuanse są od razu zrozumiałe, ale przecież nie każdy ma czas przejść przez 5-cio letnie studia, ślęcząc nad nudnymi podręcznikami, psując sobie przy tym wzrok. Dlatego też, w krótkich żołnierskich słowach powiem Wam kto jest kim w tym prawniczym świecie i co z tym wspólnego ma papuga.

                 I tak:

  • prawnik, to osoba, która skończyła studia prawnicze, a więc uzyskała tytuł magistra prawa. Prawnicy, oprócz tego, że zawsze pierwsi powiedzą wam, że tymi prawnikami są, to osoby, które mogą pracować jako doradcy prawni lub wewnętrzni prawnicy zatrudnieniu w różnego rodzaju firmach (tzw. in-house lawyer). Prawnicy nie mogą występować przed sądami, nie mogą być więc obrońcami w sprawach karnych.
  • aplikant adwokacki/aplikant radcowski, to prawnik, który odbywa właśnie 3-letnie szkolenie, w czasie którego rozwija wiedzę zdobytą na studiach pod okiem starszego adwokata lub radcy prawnego. Aplikanci, po 6 miesiącach aplikacji, mogą występować przed sądami i organami ścigania. Za ich błędy płaci jednak ktoś inny, przez co nie musza mieć obowiązkowego OC ;)
  • adwokat – osoba, która ukończyła aplikację adwokacką, uzyskała pozytywny wynik z egzaminu zawodowego i złożyła ślubowanie. Jest to profesjonalny pełnomocnik, który może świadczyć pomoc prawną w każdego rodzaju sprawach. Adwokaci noszą togę z zielonym żabotem i nie tak dawno obchodziliśmy 100-lecie naszego zawodu, który w Polsce korzeniami sięga w rzeczywistości czasów Bolesława Chrobrego!
  • radca prawny – osoba, która ukończyła aplikację radcowską, uzyskała pozytywny wynik z egzaminu zawodowego i złożyła ślubowanie. Jest to profesjonalny pełnomocnik, który może świadczyć pomoc prawną w każdego rodzaju sprawach. Radcowie prawni noszą togę z niebieskim żabotem, a korzenie ich zawodu sięgają czasów Bolesława Bieruta ;)
  • mecenas – zwrot grzecznościowy, którym określa się adwokatów, radców prawnych oraz aplikantów adwokackich i radcowskich, służy głownie temu by wciąż nie zwracać się do danego prawnika „Panie Adwokacie”
  • papuga – w odniesieniu do prawnika, zwłaszcza adwokata, to żartobliwe określenie zawodu, wynikające z potrzeby częstego przemawiania w imieniu klienta. Adwokat często posługuje się utartymi formułkami i cytuje przepisy, co może przypominać powtarzanie wyuczonych zwrotów przez papugę.

AUTOR
adw. Oskar H. Skoczylas
Oskar Skoczylas
Porozmawiajmy
Wstępna konsultacja jest bezpłatna.
h2,h3