Oskar Skoczylas
adw. Oskar H. Skoczylas
#powołany_do_obrony

Potrzebujesz mojego wsparcia?

Zadzwoń lub umów się na konsultację, sprawdzając moje wolne terminy w udostępnionym kalendarzu
Umów się na konsultacje+48 570 260 279

#02. Jak wygląda pierwsze spotkanie w Kancelarii?

pierwsze spotkanie w kancelarii
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, co robić, gdy znajdziesz grozi Ci sprawa karna? W tym artykule opowiem Ci o krokach, które należy podjąć, jak wygląda pierwszy kontakt z adwokatem i jak skutecznie przygotować się do wizyty w kancelarii. Sprawa karna może wywołać wiele negatywnych emocji, ale z moją pomocą będziesz mógł stanąć przed nią pewny i spokojny!
Spis treści:

Czego dowiesz się z tego artykułu

  • co należy zrobić w przypadku sprawy karnej;
  • jak wygląda pierwszy kontakt z adwokatem;
  • jak przygotować się do wizyty w Kancelarii.

Sprawa karna… i co dalej?

Doświadczenie pokazuje, że osoby, wobec których toczy się postępowanie karne, dzielą się na tych, którzy doskonale zdają sobie sprawę z tego, co zrobili, oraz na tych, dla których sprawa karna jest zaskoczeniem…

…otrzymujesz wezwanie do stawiennictwa na przesłuchanie, zostajesz zatrzymany, pozbawiony kontaktu z rodziną, zaczynasz składać zeznania lub wyjaśnienia i zastanawiasz, co teraz?

…sam stałeś się ofiarą przestępstwa. Jesteś lub czujesz się głęboko skrzywdzony i pragniesz by sprawcę Twojej krzywdy dosięgnęła sprawiedliwa. Zastanawiasz się, co powinieneś w tej sytuacji zrobić, jak postąpić by krzywda, która została Ci wyrządzona, została naprawiona.

…możliwe, że nie Tobie, ale Twojemu bliskiemu grozi odpowiedzialność karna. Możliwe, że bliska Ci osoba została zatrzymana, a w Waszym domu przeprowadzono przesłuchanie. Policja nie chce Ci nic powiedzieć. Możliwe, że występujesz w imieniu swojego dziecka, rodzica lub partnera, starając się uzyskać warunkowe przedterminowe zwolnienie albo uzyskać zgodę na dozór elektroniczny.

Niezależnie od tego jaka jest Twoja historia i do jakiej grupy się zaliczasz, niewątpliwie toczące się wobec Ciebie lub Twojego bliskiego postępowanie karne wywołuje skrajnie negatywne emocje. W chwili, gdy najważniejszy jest spokój, Ty nie możesz poskładać myśli, albowiem stajesz przed jedną wielką niewiadomą.

Najczęściej w takim właśnie stanie psychicznym i emocjonalnym znajdują się osoby, które nawiązują kontakt z adwokatem, zajmującym się sprawami karnym. Jeśli i Ty tak się czujesz, to nic złego. Pamiętaj, że w końcu adwokat (z łac. advocare), to ten kogo wzywamy na pomoc.

Pierwszy kontakt z adwokatem w sprawie karnej

                 Pierwszy kontakt jest najtrudniejszy. Zwłaszcza, gdy nigdy nie miałaś lub nie miałeś do czynienia ze sprawą karna. Staram się zatem umożliwić potencjalnym Klientom szeroki wachlarz możliwych sposobów komunikacji. Możesz do mnie napisać e-maila, SMS, wiadomość na WhatsApp, Facebook czy LinkedIn, możesz zostawić wiadomość w formularzu kontaktowym, a także bezpośrednio umówić spotkanie za pośrednictwem kalendarza internetowego.

                 Niestety (lub nie) sprawy karne mają to do siebie, że prędzej czy później wymagają dłuższej rozmowy, która najlepiej by odbyła się stacjonarnie w siedzibie Kancelarii. Oczywiście, wychodząc naprzód współczesnym oczekiwaniom, możemy porozmawiać on-line, ale pamiętaj proszę: by skutecznie działać w Twojej sprawie potrzebuję oryginału pełnomocnictwa lub upoważnienia do obrony – bez tego nic nie zdziałam.

                 Podczas pierwszego kontaktu, gdy umawiamy się na spotkanie, przekazujesz mi pierwsze cenne informacje o Twojej sprawie. Gdy będę potrzebował więcej informacji przed spotkaniem, skontaktuję się z Tobą i powiem Ci dokładnie, co powinieneś przygotować i jakie dokumenty przynieść. Pamiętaj jednak, że niezwykle istotne jest to, byś na to spotkanie przyniósł wszystkie dokumenty, które otrzymałeś od Policji, prokuratury czy sądu. Dokumenty te mogą stanowić zawiadomienia o czynnościach, w których powinieneś wziąć udział z adwokatem, a także terminy do zaskarżania niekorzystnych czynności dokonywanych przez sądy lub organy ścigania. Pamiętaj, jest to bardzo istotne!

Pierwsze spotkanie w kancelarii adwokackiej

                 Pierwsze, jak i wszystkie kolejne spotkania odbywają się w sali konferencyjnej, gdzie jesteśmy najczęściej tylko we dwoje. Możesz bowiem przyjść z towarzyszącą Ci osobą, która może zarówno na Ciebie poczekać, jak i uczestniczyć z nami w spotkaniu. Możliwe także, że zapoznając się z Twoją sprawą uznam, że wymaga ona konsultacji z prawnikiem, specjalizującym się w innej dziedzinie prawa. Niezależnie jednak od wszystkiego, to Ty o tym decydujesz, a ja jedynie mogę zasugerować, że pewne tematy powinniśmy omawiać jedynie we dwoje.

                 Spotkanie składa się najczęściej z trzech etapów:

Etap 1. Opowieść – to czas, gdy powinieneś opowiedzieć mi swoją historię. Wysłucham Cię, zadając jedynie niezbędne pytania i robiąc notatki, podsumowujące najważniejsze okoliczności. Jest to czas, w którym przedstawiasz mi swój problem oraz mówisz mi, czego ode mnie oczekujesz.

Etap 2. Rozmowa – gdy skończysz, zaczynamy rozmowę, podczas której zdam Ci szczegółowe pytania dotyczące opowiedzianej historii, precyzując poszczególne okoliczności. Zapoznaje się również z przyniesionymi przez Ciebie dokumentami, dążąc do ustalenia sytuacji, w jakiej się znajdujesz.

Etap 3. Rozwiązanie – po zapoznaniu się z Twoją historią oraz ustaleniu aktualnego stanu rzeczy, przejdziemy do propozycji rozwiązania Twojego problemu. Oczywiście, jeśli ze względu na skomplikowany stan Twojej sprawy nie będę w stanie od razu udzielić Ci odpowiedzi, zaproponuję sporządzenie jej w formie pisemnej. Zawsze jestem szczery z moimi Klientami, zdaje sobie bowiem sprawę, że od moich rad i decyzji niekiedy zależy ich być albo nie być. Niezależnie jednak od tego, w jakiej formie przedstawię Ci moją propozycję rozwiązania Twojego problemu, wskażę Ci również, co moim zdaniem powinieneś zrobić oraz jak dalej będzie się toczyło postępowanie.

Dlaczego adwokat najczęściej nie od razu odpowie na Twoje pytanie?

Pamiętaj, że w czasie tego pierwszego spotkania poznam jedynie Twoją historię i zapoznam się z dokumentami, które Ty przyniosłeś lub przyniosłaś. Przypominasz sobie, co pisałem na wstępie o emocjach? Właśnie przez to, że sprawy karne są tak osobiste, emocje mają niebagatelny wpływ na sens opowieści, z którą do mnie przyszedłeś. Dlatego też, by móc Ci pomóc, muszę zapoznać się z aktami postępowania, a do tego potrzebuję Twojego upoważnienia lub pełnomocnictwa.

upoważnienie do obrony – to dokument, na podstawie którego podejrzany lub oskarżony w postępowaniu karnym ustanawia danego adwokata jako swojego obrońcę w toczącym się postępowaniu karnym.
pełnomocnictwo – to dokument, na podstawie którego pokrzywdzony lub oskarżyciel posiłkowy ustanawia danego adwokata jako swojego pełnomocnika w toczącym się postępowaniu karnym.

Akta sprawy karnej, w zależności od tego, na jakim etapie się ona znajduje, są w posiadaniu sądu lub organów ścigania. Adwokat, dysponujący upoważnieniem lub pełnomocnictwem, może umówić się na zapoznanie się z aktami. Obecnie powszechnym stało się wykonywanie fotokopii takich akt, tak by można było je zachować i wykorzystać później w Kancelarii. Sprawny adwokat, ustanowiony jeszcze na etapie postępowania przygotowawczego, ma możliwość porozumienia się z Policjantem lub prokuratorem prowadzącym to postępowanie. Pozwala to na ustalenie zamiarów organów ścigania i rozpoznanie, czy są jakieś szanse na wcześniejsze zakończenie sprawy.

postępowanie przygotowawcze – początkowy etap postępowania karnego, w czasie, którego organy ścigania (Policja, prokuratura, itp.) mają za zadanie zgromadzić materiał dowodowy umożliwiający złożenie aktu oskarżenia w sądzie, postępowanie przygotowawcze jest prowadzone w formie śledztwa albo dochodzenia.

Po uzyskaniu akt sprawy adwokat winien się z nimi skrupulatnie zapoznać. Na ich podstawie można już zacząć budować linię postępowania, wskazując na dowody konieczne do uzyskania lub też zaplanować udział w czynnościach procesowych, w tym w rozprawach. W tym też momencie można przystąpić do działania.

AUTOR
adw. Oskar H. Skoczylas
Oskar Skoczylas
Porozmawiajmy
Wstępna konsultacja jest bezpłatna.
h2,h3