#03. Zatarcie skazania, czyli kiedy system wybacza
Jakie są skutki skazania za przęstepstwo?
W kontekście prawnej i społecznej rzeczywistości, skazanie wywiera głęboki i wielowątkowy wpływ na życie jednostki. Choć Kodeks karny nie określa wprost skutków, jakie niesie za sobą wyrok skazujący, doświadczenie oraz analiza literatury naukowej ukazuje szerokie spektrum ich oddziaływania na różne sfery życia osoby skazanej, które mają zarówno wymiar prawny, jak i społeczny.
Prawne skutki skazania
Prawne skutki skazania obejmują zarówno konsekwencje wyraźnie wymienione w przepisach prawa, jak i te, które pośrednio wpływają na sytuację prawną skazanego. Skazanie może pozbawić osobę nieskazitelności charakteru oraz uniemożliwić wykonywanie określonych zawodów lub funkcji publicznych. W różnych ustawach szczególnych można również spotkać się z normami, które ograniczają dostęp do określonych zawodów lub stanowisk osobom skazanym za pewne kategorie przestępstw, podkreślając wymóg utrzymania odpowiedniej postawy moralnej i etycznej.
W polskim systemie prawnym, skazanie wpływa na zakres stosowania różnych instytucji prawa karnego oraz może wpłynąć na wymiar kary w przyszłości. Na przykład, skazanie za przestępstwo umyślne może stanowić przeszkodę do warunkowego umorzenia postępowania karnego, zgodnie z art. 66 § 1 Kodeksu Karnego.
Społeczne i ekonomiczne skutki skazania
Społeczne skutki skazania zazwyczaj pociągają za sobą szereg niekorzystnych konsekwencji w relacjach skazanego z jego otoczeniem, obejmującym rodzinę, znajomych, a także szerzej – społeczeństwo. Osoba skazana może doświadczyć odrzutu, izolacji, czy nawet stigmatyzacji w oparciu o charakter i rodzaj popełnionego przestępstwa. Warto jednak zaznaczyć, że w pewnych subkulturach, skazanie może być postrzegane jako znak odwagi czy przynależności do pewnej „elity”, generując zupełnie odwrotne społeczne konotacje.
Zakres ograniczeń zawodowych wynikający ze skazania może obejmować niemożność zajmowania określonych stanowisk lub wykonywania określonych zawodów, szczególnie tych, które wymagają nieskazitelnej opinii i niekaralności. To, jak wpłynie skazanie na sytuację zawodową osoby, jest często regulowane przez ustawodawstwa dotyczące konkretnych zawodów czy branż.
Rejestr Skazanych
Rejestracja skazań, przechowywana np. w Krajowym Rejestrze Karnym, odgrywa istotną rolę, gdyż karalność może wpływać na różne aspekty życia obywatelskiego i zawodowego, wykraczając poza sferę stricte prawną, wpływając na decyzje administracyjne oraz inne.
Podsumowując, skazanie jest zjawiskiem o głębokim i wielowarstwowym wpływie na życie jednostki, w sferze zarówno prawnej, jak i społecznej. Ze względu na swe złożone konsekwencje, wymaga ciągłego badania oraz analizy ze strony naukowców i praktyków prawa, w celu pełniejszego zrozumienia i ewentualnego łagodzenia jego ujemnych następstw, równocześnie szanując wymogi sprawiedliwości i ochrony porządku publicznego.
Jaka jest istota zatarcia skazania?
Zatarcie skazania zostało uregulowane w art. 106 Kodeksu karnego.
Art. 106. Z chwilą zatarcia skazania uważa się je za niebyłe; wpis o skazaniu usuwa się z rejestru skazanych.
Zatarcie skazania jest instytucją prawa karnego, której istotą jest usunięcie konsekwencji prawnych wynikających ze skazania i przywrócenie skazanemu statusu niekaranego. Składa się na to dwa główne elementy:
- Uznanie skazania za niebyłe: Zatarcie skazania tworzy fikcję prawną, zakładającą, że skazany nigdy nie był karany, mimo że skazanie rzeczywiście miało miejsce. Ta fikcja prawna oznacza, że w sferze prawnej fakt skazania zostaje wymazany, czyli skazany uzyskuje status osoby niekarannej.
- Usunięcie wpisu o skazaniu z rejestru: Skazanie zostaje wykreślone z rejestru, co oznacza, że oficjalne dokumenty i bazy danych nie pokazują już informacji o skazaniu osoby, której skazanie zostało wykasowane.
Chociaż zatarcie skazania zmienia status prawny skazanego, nie oznacza to całkowitego wymazania wszystkich skutków wcześniejszego skazania. Nie przywraca to skazanemu automatycznie wszystkich praw, urzędów czy odznaczeń utraconych w wyniku skazania. Innymi słowy, nie zachodzi "restitutio in integrum", czyli całkowite przywrócenie stanu sprzed skazania.
Warto również podkreślić, że zatarcie skazania ma skutki w różnych dziedzinach życia i prawa. Nie można, po jego zastosowaniu, wobec skazanego wyciągać konsekwencji prawnych ani stosować ograniczeń, które prawo łączy z faktem skazania.
Jednakże, istnieją pewne zastrzeżenia i wyjątki dotyczące zatarcia skazania, co jest zilustrowane w przywołanych przykładach orzeczeń sądowych. Na przykład, choć po zatarciu skazania nie można już powoływać się na poprzednią karalność oskarżonego, to w pewnych sytuacjach (jak wynika z przywołanego postępowania Sądu Najwyższego z 21.8.2012 r., IV KK 59/12) zatarcie skazania nie stanowi przeszkody do przyjęcia odpowiedzialności na podstawie art. 178a § 4 Kodeksu karnego, jeżeli czyn, będący przedmiotem osądu, został popełniony w okresie obowiązywania wcześniejszego zakazu.
Zakres zatarcia skazania
Zatarcie skazania, działa ex nunc, a więc na przyszłość. Przepis art. 106 Kodeksu karnego nie zawiera normy prawnej, która pozwalałaby na przywrócenie stanu niekaralności jako efekt uchylenia skazania i jego wcześniejszych skutków. Zatarcie skazania wywołuje więc skutki wyłącznie w sferze prawnej, tworząc fikcję prawną niekaralności osoby skazanej, bez wpływu na obiektywnie istniejące fakty, takie jak popełnienie przestępstwa czy wydanie wyroku. Nawet jeśli zatarcie pociąga za sobą konsekwencje w postępowaniu karnym, istnieją okoliczności, w których fakt zatartego skazania jest brany pod uwagę.
Choć zatarcie skazania eliminuje samo skazanie, nie niweluje ono faktu popełnienia przestępstwa. Jego zakres nie rozciąga się na realizację czynu zabronionego, utrzymując czyn jako istniejący w rzeczywistości, i co ważne, jako zdarzenie prawne, może być ocenione również w kontekście deliktów cywilnych czy przewinień dyscyplinarnych.
Zatarcie skazania nie wpływa także na przeprowadzenie postępowania dyscyplinarnego przeciwko osobie skazanej, gdyż przedawnienie odpowiedzialności zawodowej nie następuje wcześniej niż w okresach określonych przepisami Kodeksu karnego. Z kolei, jeśli osoba nie stosuje się do nałożonych środków karnych, zatarcie nie wpływa na rozpoznanie znamion przestępstwa oraz nie pozbawia wyroku znaczenia w postępowaniu cywilnym.
Zatarcie nie uchyla rzeczywistego zachowania się sprawcy, lecz zmienia jedynie jego prawną ocenę, co jest manifestacją służącą ochronie interesów i godności skazanego. Tym samym, stwierdzenie, że przestępstwo „nie zostało popełnione”, byłoby nie tylko nieprawdziwe, ale i ahistoryczne, uwzględniając zachowania i czyny, które faktycznie miały miejsce.
Wykreślenie z rejestru skazanych
Zatarcie skazania nie jest tym samym co usunięcie informacji o nim z rejestru. Choć te dwa elementy są powiązane, pełnią różne role. Niektórzy mylnie sądzą, że zatarcie skazania to wykreślenie informacji o nim z rejestru. W praktyce jednak, usunięcie danych z rejestru to rezultat, nie istota procesu zacierania skazania. Co ważne, wpis o skazaniu usuwa się automatycznie, kiedy skazanie zostaje zatarte, i to nie wymaga działania ze strony osoby skazanej. Usunięcie wpisu to tylko formalność, która potwierdza zatarcie skazania. Sąd, rozpatrując sprawę, może sam zdecydować, czy zatarcie nastąpiło. Po zatarciu skazania, osoba, której dotyczy, może sprawdzić, czy informacje zostały rzeczywiście usunięte, gdyż ma do tego prawo. Główną ideą zacierania skazania jest "fikcja niekaralności", co oznacza, że traktuje się osobę tak, jakby nigdy nie była skazana. Osiągniecie tego efektu jest możliwe tylko wówczas, gdy wszystkie dane na ten temat są wymazane z oficjalnych dokumentów. W ten sposób osoba ta może rozpocząć nowy rozdział życia, nie będąc obciążoną ciężarem przeszłych błędów.
W tym miejscu przeczytasz o tym jak uzyskać informację z rejestru skazanych: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zaswiadczenie-z-krajowego-rejestru-karnego
Kiedy dochodzi do zatarcia skazania?
Zatarcie skazania z mocy prawa
Zatarcie skazania z mocy prawa to sytuacja, kiedy skazanie jest usuwane po pewnym czasie bez konieczności podejmowania dodatkowych działań lub decyzji przez sąd czy inny organ. Nie potrzeba do tego wniosku od skazanego ani specjalnej decyzji sądu – po prostu, gdy minie określony czas, skazanie jest "zacierane", ale informacja o nim nie znika od razu z rejestru skazanych.
Aby skazanie zostało automatycznie wykasowane, muszą zostać spełnione pewne warunki: kara musi być wykonana lub darowana albo minął czas na jej wykonanie oraz musi upłynąć określony czas od wykonania kary. Innymi słowy, skazanie może zostać wykasowane po pewnym czasie, jeśli kara została odbyta lub darowana, chyba że w międzyczasie zostanie wydane nowe skazanie.
- Wykonanie orzeczonej kary: Kara jest uznana za wykonaną, gdy została całkowicie odbyta przez skazanego lub gdy została częściowo wykonana z powodu jej darowania lub warunkowego przedterminowego zwolnienia. Kodeks karny traktuje przedawnienie kary lub jej darowanie tak, jakby została ona wykonana
- Wykonanie grzywny: Grzywna jest uznana za wykonaną, gdy jest zapłacona lub wyegzekwowana, bądź gdy skazany odbywa alternatywną karę (np. pracę społecznie użyteczną lub zastępczą karę pozbawienia wolności). Grzywna rozłożona na raty jest uznana za wykonaną po wpłaceniu ostatniej raty. W przypadku umorzenia grzywny z pewnych powodów, na przykład niemożności jej zapłacenia przez skazanego, termin do "zatarcia" skazania liczy się od dnia wydania postanowienia o umorzeniu.
- Wykonanie kary ograniczenia wolności: Kiedy skazany przebywa przez określony czas pod ograniczeniem wolności i wywiązuje się ze wszystkich nałożonych na niego obowiązków, kara jest uznana za wykonaną. Skazany nie może zmieniać miejsca zamieszkania bez zgody sądu i ma obowiązek informować sąd o postępach wykonywania kary. Jeżeli kara ograniczenia wolności zostanie zamieniona na zastępczą karę pozbawienia wolności, jest ona uznana za wykonaną po jej odbyciu.
- Wykonanie kary pozbawienia wolności: Kara jest uznana za wykonaną, gdy skazany spędził w zakładzie karnym cały okres określony w wyroku lub gdy częściowo odbył karę i został warunkowo przedterminowo zwolniony, pod warunkiem, że warunkowe zwolnienie nie zostało odwołane. Istnieją pewne różnice w interpretacjach co do konkretnych momentów i warunków uznania kary za wykonaną, w zależności od różnych przepisów i orzeczeń sądowych.
Terminy zatarcia skazania
Według przepisów Kodeksu karnego, zatarcie skazania jest procesem, który może nastąpić automatycznie po spełnieniu pewnych warunków, m.in. po upływie określonego czasu. Przez ten okres, skazany nie powinien popełnić kolejnego przestępstwa. Terminy zatarcia są ściśle związane z rodzajem i wielkością orzeczonej kary oraz mogą być liczonymi na dwa sposoby: "od chwili do chwili" (computatio naturalia) lub "od dnia do dnia" (computatio civilis), przy czym Kodeks karny zdaje się preferować ten drugi sposób.
Kara pozbawienia wolności
Dla skazania na karę pozbawienia wolności, w tym do 25 lat lub dożywotniego pozbawienia wolności, okres do automatycznego zatarcia skazania wynosi 10 lat, licząc od momentu wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary. Zwraca się uwagę na to, że okres ten nie jest zbyt długi, zwłaszcza gdy dotyczy przestępstw nieumyślnych.
Kara ograniczenia wolności
Z kolei dla kar ograniczenia wolności, zatarcie skazania z mocy prawa zachodzi po upływie 3 lat od wykonania, darowania lub przedawnienia wykonania kary, co jest regulowane przez art. 107 § 4 KK.
Grzywna samoistna
Jeśli wyrok obejmuje grzywnę jako jedyną karę (grzywnę samoistną), zatarcie skazania następuje po roku od wykonania, darowania lub przedawnienia kary, zgodnie z art. 107 § 4a KK.
Odstąpienie od wymierzenia kary
W przypadku odstąpienia od wymierzenia kary, skazanie zatiera się z upływem roku od wydania prawomocnego orzeczenia. Ta zasada dotyczy również sytuacji, gdy sąd orzekł środek karny lub kompensacyjny, czy przepadek (art. 107 § 5 i 6 KK).
Wniosek o zatarcie skazania
Istnieje możliwość usunięcia skazania z rejestru karnego nie tylko automatycznie, ale również przez świadome działanie skazanego, który wnioskuje o takie zatarcie. Ta forma, powszechnie nazywana "zatarciem na wniosek", wymaga aktywności osoby, której dotyczy skazanie, oraz spełnienia określonych przesłanek.
Zatarcie skazania na wniosek skazanego ma swoje ograniczenia i dotyczy tylko pewnej kategorii skazań. Konkretnie, zatarcie na mocy orzeczenia sądu dotyczy wyłącznie kar pozbawienia wolności nieprzekraczających 3 lat i możliwe jest po upływie 5 lat od wykonania kary, pod warunkiem przestrzegania porządku prawnego przez skazanego (art. 107 § 2 KK).
Proces ten inicjowany jest przez skazanego poprzez złożenie wniosku. Uzależnienie procesu od inicjatywy osoby skazanej akcentuje znaczenie odpowiedzialności i świadomości prawnej jednostki.
Okres, po którym możliwe jest zatarcie skazania na wniosek, jest skrócony w porównaniu do zatarcia automatycznego, zapewniając możliwość wcześniejszej resocjalizacji i powrotu do społeczeństwa bez piętna skazania.
Elementem kluczowym w kontekście omawianej instytucji jest przestrzeganie przez skazanego porządku prawnego. Nie tylko popełnienie przestępstwa jest uważane za naruszenie, ale także inne formy łamania prawa, takie jak popełnienie wykroczenia czy naruszenie obowiązków cywilnoprawnych.
Jak napisać wniosek o zatarcie skazania?
Zgłoszenie wniosku o usunięcie skazania powinno mieć formę pisemną i powinno zawierać konkretne elementy, takie jak:
- lokalizacja oraz data jego utworzenia;
- pełne dane osobowe osoby skazanej;
- szczegóły wyroku, który doprowadził do skazania (w tym datę wydania oraz numer akt sprawy);
- identyfikacja sądu, do którego wniosek jest kierowany;
- szczegóły dotyczące wymierzonej kary, włączając w to zagadnienia związane z jej wykonaniem, ułaskawieniem lub przedawnieniem;
- motywacja stanowiska;
- podpis własnoręczny.
Jeśli chodzi o to, do którego sądu składać powyższy wniosek, to odpowiednim sądem do rozpatrzenia takiego wniosku jest ten, który wydał wyrok w pierwszej instancji. W przypadku, gdy sprawa była przedmiotem rozpatrzenia przez różne sądy, wniosek powinien zostać złożony do tego, który wydał ostateczny wyrok skazujący.
Jeśli potrzebujesz darmowego wzoru o zatarcie skazania napisz do mnie, a prześlę Ci przygotowany przeze mnie wzór wniosku o zatarcie skazania, który będziesz mógł złożyć w swojej sprawie.
Zatarcie skazania - pytania i odpowiedzi
Czy zatarcie skazania następuje automatycznie?
Tak, decyduje o tym użycie przez ustawodawcę w art. 107 Kodeksu karnego sformułowania "z mocy prawa", co oznacza, że zatarcie skazania następuje automatycznie i nie ma potrzeby składania w tym zakresie wniosku lub oczekiwania na decyzję sądu. Warto jednak pamiętać, że zatarcie skazania może nastąpić szybciej, gdy złożymy w tym zakresie odpowiedni wniosek.
Jak sprawdzić czy nastąpiło zatarcie skazania?
Najprostszym sposobem jest skorzystanie z rejestru karnego, gdzie można złożyć o udzielenie informacji o osobie. Zgodnie z art. 106 Kodeksu karnego, z chwilą zatarcia skazania usuwa się wpis o skazaniu z rejestru karnego. W tym miejscu przeczytasz o tym jak uzyskać informację z rejestru skazanych: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-zaswiadczenie-z-krajowego-rejestru-karnego
Czy ułaskawienie zaciera skazanie?
Tak, na podstawie przedstawionego tekstu, ułaskawienie może zacierać skazanie. Zatarcie skazania w drodze ułaskawienia polega na usunięciu informacji o skazaniu z rejestrów karnych i traktowaniu skazania jakby nigdy nie miało miejsca. Jest to jedna z możliwych form działania aktu łaski. Zatarcie skazania w ramach ułaskawienia prowadzi do uchylenia skutków prawnokarnych oraz innych skutków związanych z samym skazaniem lub skazaniem na określoną karę.
Warto zauważyć, że akt łaski w formie zatarcia skazania nie oznacza uniewinnienia skazanego ani nie uchyla samego wyroku skazującego. Dotyczy on wyłącznie skutków skazania. Ponadto, zatarcie skazania przez ułaskawienie jest uzasadniane względami humanizmu i sprawiedliwości, oraz stosowane, gdy nie można uczynić zadość tym względom w drodze normalnego postępowania sądowego.
Kiedy osoba jest skazana?
W świetle prawa do skazania dochodzi z chwilą wydania wyroku skazującego, a więc takiego, gdzie sąd uznaje oskarżonego za winnego i wymierza mu jedną z kar przewidzianych w Kodeksie karnym. Osoba staje się prawomocnie skazana z chwilę uprawomocnienia się wyroku sądu, a więc z chwilą wydania sądu II instancji lub z upływem 7 dni od dnia ogłoszenia wyroku przez sąd I instancji, od którego nie złożono wniosku o uzasadnienie lub z upływem 14 dni, gdy taki wniosek złożono i został on oskarżonemu doręczony, ale nie złożył on w tym czasie apelacji.
Co oznacza zatarcie skazania?
Zatarcie skazania oznacza, że informację o skazaniu usuwa się z rejestru karnego i skazanie uważa się za niebyłe.