sprawy karne

White collar crimes

Przestępstwa białych kołnierzyków (ang. white-collar crimes), to przestępstwa popełniane przez osoby wyróżniające się wysokim statusem społeczno-ekonomicznym, takie jak przedsiębiorcy, członkowie zarządu, menadżerowie czy dyrektorzy. Z reguły nie zawierają one elementu przemocy i są najczęściej nastawione na uzyskanie korzyści majątkowych. W większości przypadków obejmują one pewnego rodzaju oszustwa (fraud), które różnią się od przestępstw kryminalnych wysokimi stratami finansowymi i skomplikowaną metodyką działania.

Jak mogę Ci pomóc w Twojej sprawie?

Każda działalność gospodarcza naraża organizację, jej pracowników oraz kadrę zarządczą na ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Perspektywa udziału w postępowaniu karnym często zaskakuje organizację, gdy ich członkom zostają postawione zarzuty lub stają się one ofiarami popełnionego na ich szkodę przestępstwa. Dzięki uczestnictwu w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach gospodarczych zdaję sobie sprawę ze specyfiki obrotu gospodarczego. Wiem również jak trudne i wieloaspektowe są sprawy przestępstw gospodarczych. Dlatego razem z moimi współpracownikami do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, starając się zadbać o interesy naszych Klientów, tak poszczególnych podejrzanych i oskarżonych, jak i całych przedsiębiorstw. W ramach praktyki white collar crimes zajmuję się:
1
doradztwem w zakresie oceny ryzyka z zakresu prawa karnego w organizacjach, opracowywaniem i wdrażaniem polityk antykorupcyjnych, a także prowadzeniem śledztw wewnętrznych o czym przeczytasz szerzej tutaj;
2
obroną podejrzanych przedsiębiorców indywidualnych, pracowników oraz członków kadry zarządczej w toku postępowań przygotowawczych prowadzonych tak przez prokuraturę, Policję, a także CBA i ABW;
3
obroną oskarżonych przedsiębiorców indywidualnych, pracowników oraz członków kadry zarządczej w toku postępowań sądowych prowadzonych przed sądami I i II instancji, a także w toku postępowania przed Sądem Najwyższym;
4
reprezentacją pokrzywdzonych tak w postępowaniu karnym, jak i ewentualnym postępowaniu cywilnym i egzekucyjnym, mającymi na celu uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia od sprawcy przestępstwa popełnionego na szkodę organizacji;
5
obroną w toku postępowania wykonawczego – o czym przeczytasz szerzej tutaj;
5
sporządzaniem środków zaskarżenia (zażaleń, sprzeciwów, apelacji i kasacji);
5
sporządzaniem pism procesowych (wniosków dowodowych, aktów oskarżenia, zarzutów do opinii biegłego sądowego).
W swojej praktyce zajmuję się szerokim spektrum przestępstw gospodarczych – dzięki wsparciu specjalistów z różnych dziedzin prawa, a także podatków, finansów, księgowości i rachunkowości, jestem w stanie skutecznie reprezentować zarówno Ciebie, jak i Twoją spółkę w toku postępowania karnego w sprawach:
  • przestępstw podatkowych;  
  • przestępstw z zakresu prawa pracy;
  • oszust oraz cyberbezpieczeństwa;
  • korupcji, defraudacji i przekupstwa;
  • przestępstw z zakresu prawa bankowego, budowlanego, ochrony środowiska;
  • fałszerstwa
  • przestępstwa antymonopolowego i prawa konkurencji;
  • prania brudnych pieniędzy.  

Dlaczego powinienem zostać 
Twoim adwokatem?

Jako adwokat współtworzę zespół uznanej wrocławskiej kancelarii Ogrodnik Sobierajska-Sokolnicka Buśko | Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska, gdzie odpowiadam za praktykę z zakresu prawa karnego dla biznesu. Dzięki bliskiej i stałej współpracy mogę Tobie oraz Twojej organizacji zapewnić dostęp do szerokiego grona specjalistów z zakresu najważniejszych dla biznesu dziedzin prawa.

Umów się na konsultacje
Oskar Skoczylas

W swojej pracy kieruje się następującymi zasadami:

Podsumowując, skorzystanie z mojej pomocy zapewni Ci komfort oraz bezpieczeństwo w toku całego postępowania karnego, będziesz mieć pewność, że zapewnię Ci sieć wsparcia oraz poszanowanie Twoich praw i godności, działając wyłącznie na Twoją korzyść i w celu uzyskania dla Ciebie możliwie najlepszego rozstrzygnięcia. Dlatego jeśli masz do czynienia z grożącymi Ci zarzutami, nie ryzykuj. Skontaktuj się ze mną, abyśmy mogli już teraz wspólnie zająć się Twoją sprawą.

Ile kosztuje moja pomoc w sprawach white collar crimes i jakie są zasady rozliczeń?

Powiązane wpisy

Oszustwo z art. 286 § 1 Kodeksu karnego

Oszustwo, jak definiuje Słownik Języka Polskiego PWN, to „świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wykorzystanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści”. Definicja ta dość precyzyjnie odzwierciedla istotę przestępstwa opisanego w art. 286 § 1 Kodeksu karnego, gdzie mowa o doprowadzeniu osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie jej w błąd lub wyzyskanie jej błędu. W Polsce oszustwo z art. 286 § 1 k.k. jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw. W 2020 roku odnotowano ponad 120.000 przypadków tego przestępstwa, z czego znacząco wzrosła liczba oszustw internetowych.

Odpowiedzialność karna za nietrafioną decyzję biznesową

Czy można odpowiadać karnie za nietrafioną decyzję biznesową? Choć samo pytanie wydaje się absurdalne i co najmniej prowokacyjne, to jednak w rzeczywistości Kodeks karny (KK) przewiduje, że poniesienie takiej odpowiedzialności jest w praktyce możliwe. Mówi o tym wprost art. 296 KK, w którym uregulowano przestępstwo nadużycia zaufania.
14.12.2023
CZYTAJ WIĘCEJ

Czym jest prawo karne gospodarcze?

Zapraszam do serii artykułów #WhiteCollar. Dowiesz się, jak prawo karne gospodarcze wpływa na Twój biznes i jak unikać ryzyka prawnych konsekwencji. Poznaj kluczowe informacje o prawie karnym gospodarczym. Seria artykułów #WhiteCollar wyjaśni, jak chronić swój biznes przed nieświadomym naruszeniem prawa. Zapraszamy do lektury!
28.11.2023
CZYTAJ WIĘCEJ
Oskar Skoczylas
Porozmawiajmy
Wstępna konsultacja jest bezpłatna.