sprawy karne

White collar crimes

Przestępstwa białych kołnierzyków (ang. white-collar crimes), to przestępstwa popełniane przez osoby wyróżniające się wysokim statusem społeczno-ekonomicznym, takie jak przedsiębiorcy, członkowie zarządu, menadżerowie czy dyrektorzy. Z reguły nie zawierają one elementu przemocy i są najczęściej nastawione na uzyskanie korzyści majątkowych. W większości przypadków obejmują one pewnego rodzaju oszustwa (fraud), które różnią się od przestępstw kryminalnych wysokimi stratami finansowymi i skomplikowaną metodyką działania.

Jak mogę Ci pomóc w Twojej sprawie?

Każda działalność gospodarcza naraża organizację, jej pracowników oraz kadrę zarządczą na ryzyko poniesienia odpowiedzialności karnej. Perspektywa udziału w postępowaniu karnym często zaskakuje organizację, gdy ich członkom zostają postawione zarzuty lub stają się one ofiarami popełnionego na ich szkodę przestępstwa. Dzięki uczestnictwu w krajowych i międzynarodowych przedsięwzięciach gospodarczych zdaję sobie sprawę ze specyfiki obrotu gospodarczego. Wiem również jak trudne i wieloaspektowe są sprawy przestępstw gospodarczych. Dlatego razem z moimi współpracownikami do każdej sprawy podchodzimy indywidualnie, starając się zadbać o interesy naszych Klientów, tak poszczególnych podejrzanych i oskarżonych, jak i całych przedsiębiorstw. W ramach praktyki white collar crimes zajmuję się:
1
doradztwem w zakresie oceny ryzyka z zakresu prawa karnego w organizacjach, opracowywaniem i wdrażaniem polityk antykorupcyjnych, a także prowadzeniem śledztw wewnętrznych o czym przeczytasz szerzej tutaj;
2
obroną podejrzanych przedsiębiorców indywidualnych, pracowników oraz członków kadry zarządczej w toku postępowań przygotowawczych prowadzonych tak przez prokuraturę, Policję, a także CBA i ABW;
3
obroną oskarżonych przedsiębiorców indywidualnych, pracowników oraz członków kadry zarządczej w toku postępowań sądowych prowadzonych przed sądami I i II instancji, a także w toku postępowania przed Sądem Najwyższym;
4
reprezentacją pokrzywdzonych tak w postępowaniu karnym, jak i ewentualnym postępowaniu cywilnym i egzekucyjnym, mającymi na celu uzyskanie odszkodowania i zadośćuczynienia od sprawcy przestępstwa popełnionego na szkodę organizacji;
5
obroną w toku postępowania wykonawczego – o czym przeczytasz szerzej tutaj;
5
sporządzaniem środków zaskarżenia (zażaleń, sprzeciwów, apelacji i kasacji);
5
sporządzaniem pism procesowych (wniosków dowodowych, aktów oskarżenia, zarzutów do opinii biegłego sądowego).
W swojej praktyce zajmuję się szerokim spektrum przestępstw gospodarczych – dzięki wsparciu specjalistów z różnych dziedzin prawa, a także podatków, finansów, księgowości i rachunkowości, jestem w stanie skutecznie reprezentować zarówno Ciebie, jak i Twoją spółkę w toku postępowania karnego w sprawach:
  • przestępstw podatkowych;  
  • przestępstw z zakresu prawa pracy;
  • oszust oraz cyberbezpieczeństwa;
  • korupcji, defraudacji i przekupstwa;
  • przestępstw z zakresu prawa bankowego, budowlanego, ochrony środowiska;
  • fałszerstwa
  • przestępstwa antymonopolowego i prawa konkurencji;
  • prania brudnych pieniędzy.  

Dlaczego powinienem zostać 
Twoim adwokatem?

Jako adwokat współtworzę zespół uznanej wrocławskiej kancelarii Ogrodnik Sobierajska-Sokolnicka Buśko | Adwokaci i Radcowie Prawni Spółka Partnerska, gdzie odpowiadam za praktykę z zakresu prawa karnego dla biznesu. Dzięki bliskiej i stałej współpracy mogę Tobie oraz Twojej organizacji zapewnić dostęp do szerokiego grona specjalistów z zakresu najważniejszych dla biznesu dziedzin prawa.

Umów się na konsultacje
Oskar Skoczylas

W swojej pracy kieruje się następującymi zasadami:

Podsumowując, skorzystanie z mojej pomocy zapewni Ci komfort oraz bezpieczeństwo w toku całego postępowania karnego, będziesz mieć pewność, że zapewnię Ci sieć wsparcia oraz poszanowanie Twoich praw i godności, działając wyłącznie na Twoją korzyść i w celu uzyskania dla Ciebie możliwie najlepszego rozstrzygnięcia. Dlatego jeśli masz do czynienia z grożącymi Ci zarzutami, nie ryzykuj. Skontaktuj się ze mną, abyśmy mogli już teraz wspólnie zająć się Twoją sprawą.

Ile kosztuje moja pomoc w sprawach white collar crimes i jakie są zasady rozliczeń?

Powiązane wpisy

Plagiat i inne naruszenia praw autorskich – art. 115 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych

Plagiat i naruszenia praw autorskich (art. 115 PrAut) obejmują przywłaszczenie autorstwa, rozpowszechnianie bez wskazania autora oraz publiczne zniekształcanie cudzych utworów. Grożą za nie grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 3 lat. Kluczowa jest kwestia umyślności czynu. Obrona polega m.in. na wykazaniu nieumyślności, dozwolonego cytatu lub braku skopiowania chronionej formy. Pomoc adwokata specjalizującego się w prawie autorskim jest niezbędna.

Niezgłoszenie wniosku o upadłość spółki – art. 586 KSH

Niezgłoszenie wniosku o upadłość spółki (art. 586 KSH) to sytuacja, gdy członek zarządu lub likwidator świadomie nie składa wniosku, mimo że spółka jest niewypłacalna. Tego typu zaniechanie stanowi przestępstwo zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 1 roku. Podstawową obroną jest wykazanie braku przesłanek upadłościowych, terminowego złożenia wniosku lub rezygnacji z funkcji przed powstaniem niewypłacalności.

Oszustwo z art. 286 § 1 Kodeksu karnego

Oszustwo, jak definiuje Słownik Języka Polskiego PWN, to „świadome wprowadzenie kogoś w błąd lub wykorzystanie czyjegoś błędu dla własnej korzyści”. Definicja ta dość precyzyjnie odzwierciedla istotę przestępstwa opisanego w art. 286 § 1 Kodeksu karnego, gdzie mowa o doprowadzeniu osoby do niekorzystnego rozporządzenia mieniem poprzez wprowadzenie jej w błąd lub wyzyskanie jej błędu. W Polsce oszustwo z art. 286 § 1 k.k. jest jednym z najczęściej popełnianych przestępstw. W 2020 roku odnotowano ponad 120.000 przypadków tego przestępstwa, z czego znacząco wzrosła liczba oszustw internetowych.
Oskar Skoczylas
Porozmawiajmy
Wstępna konsultacja jest bezpłatna.